  • FERRAZ SHAWMUT ATQR2-8/10 10A 600V Class CC NEW
    Ferraz Shawmut
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ATQR2-8/10 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    0.13 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: FERRAZ SHAWMUT
    Catalog No.: ATQR2-8/10
    Product Name: FERRAZ SHAWMUT ATQR2-8/10 10A 600V Class CC NEW
    Amps 10
    Volts 600
    AIC Rating 200
    Class CC
    Extended Description:
    • CLASS CC REJECTION
    • TIME DELAY CHARACTERISTICS
    • 600 VAC
    • 2-8/10 AMPERE
    • INTERRUPTING RATING 200 KILOAMPERE
    • FERRULE TERMINAL
    • DIAMETER 0.41 INCH
    • LENGTH 1.5 INCH
    • APPROVAL UL 248-4, CSA C22.2
    • AMP-TRAP 2000[R] BRAND
    • ATQR MODEL
    • BODY MATERIAL FIBERGLASS
    ×
    Ferraz Shawmut
    ×
    Recommended
    • FERRAZ-SHAWMUT ATQR2 2A 600V Class CC NEW FERRAZ-SHAWMUT ATQR2 2A 600V Class CC NEW
      Quick view Details
      sku: ATQR2 N
      FERRAZ-SHAWMUT ATQR2 2A 600V Class CC NEW
      Add to Cart
    • FERRAZ SHAWMUT ATQR1-8/10 10A 600V Class CC NEW FERRAZ SHAWMUT ATQR1-8/10 10A 600V Class CC NEW
      Quick view Details
      sku: ATQR1-8/10 N
      FERRAZ SHAWMUT ATQR1-8/10 10A 600V Class CC NEW
      Add to Cart
    • FERRAZ SHAWMUT ATDR8/10 8/10A 600V Class CC NEW FERRAZ SHAWMUT ATDR8/10 8/10A 600V Class CC NEW
      sku: ATDR8/10 N
      FERRAZ SHAWMUT ATDR8/10 8/10A 600V Class CC NEW
    • FERRAZ SHAWMUT ATQ8/10 10A 600V Class CC NEW FERRAZ SHAWMUT ATQ8/10 10A 600V Class CC NEW
      sku: ATQ8/10 N
      FERRAZ SHAWMUT ATQ8/10 10A 600V Class CC NEW
    • FERRAZ SHAWMUT ATQR3/10 10A 600V Class CC NEW FERRAZ SHAWMUT ATQR3/10 10A 600V Class CC NEW
      sku: ATQR3/10 N
      FERRAZ SHAWMUT ATQR3/10 10A 600V Class CC NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway