  • SIEMENS ED22B035 N 35A 240V 2P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED22B035 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    2.70 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED22B035
    Product Name: SIEMENS ED22B035 N 35A 240V 2P NEW
    Amps 35
    Volts 240
    Poles 2
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 240 VAC, 125/250 VDC
    • 35 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 10 KILOAMPERE AT 240 VAC, 5 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS Q235 N 35A 240V 2P NEW SIEMENS Q235 N 35A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: Q235 N
      SIEMENS Q235 N 35A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS B235HH N 35A 240V 2P NEW SIEMENS B235HH N 35A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: B235HH N
      SIEMENS B235HH N 35A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS B235 N 35A 240V 2P NEW SIEMENS B235 N 35A 240V 2P NEW
      sku: B235 N
      SIEMENS B235 N 35A 240V 2P NEW
    • SIEMENS B235 N 35A 240V 2P USED SIEMENS B235 N 35A 240V 2P USED
      sku: B235 U
      SIEMENS B235 N 35A 240V 2P USED
    • SIEMENS Q235 N 35A 240V 2P USED SIEMENS Q235 N 35A 240V 2P USED
      sku: Q235 U
      SIEMENS Q235 N 35A 240V 2P USED
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway