  • TELEMECANIQUE LC1D38B7 N 38A 600V 3P NEW
    Telemecanique
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    LC1D38B7 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: TELEMECANIQUE
    Catalog No.: LC1D38B7
    Product Name: TELEMECANIQUE LC1D38B7 N 38A 600V 3P NEW
    Amps 38
    Volts 600
    Poles 3
    Coil 24 VAC
    Din-Rail Mt. Yes
    Electrically Held Yes
    Extended Description:
    • FULL VOLTAGE, NON REVERSING TYPE
    • UL 508, CSA C22.2, CE, GL, GOST, RINA APPROVAL
    • CLIP ON 35 MM DIN RAIL/SCREW MOUNTING
    • OPEN ENCLOSURE
    • 38 AMPERE AT 440 VAC (AC-3), 50 AMPERE AT 440 VAC (AC-1) CURRENT RATING
    • 3 POLE(S)
    • IEC CONSTRUCTION STANDARD
    ×
    Telemecanique
    ×
    Recommended
    • TELEMECANIQUE LC1D38G7 N 38A 600V 3P NEW TELEMECANIQUE LC1D38G7 N 38A 600V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: LC1D38G7 N
      TELEMECANIQUE LC1D38G7 N 38A 600V 3P NEW
      Add to Cart
    • TELEMECANIQUE LC1D38U7 N 38A 600V 3P NEW TELEMECANIQUE LC1D38U7 N 38A 600V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: LC1D38U7 N
      TELEMECANIQUE LC1D38U7 N 38A 600V 3P NEW
      Add to Cart
    • TELEMECANIQUE LRD35 N 30 - 38A NEW TELEMECANIQUE LRD35 N 30 - 38A NEW
      sku: LRD35 N
      TELEMECANIQUE LRD35 N 30 - 38A NEW
    • TELEMECANIQUE LC1D80G7 N 80A 600V 3P NEW TELEMECANIQUE LC1D80G7 N 80A 600V 3P NEW
      sku: LC1D80G7 N
      TELEMECANIQUE LC1D80G7 N 80A 600V 3P NEW
    • TELEMECANIQUE LC1D12U7 N 12A 600V 3P NEW TELEMECANIQUE LC1D12U7 N 12A 600V 3P NEW
      sku: LC1D12U7 N
      TELEMECANIQUE LC1D12U7 N 12A 600V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway