  • FERRAZ SHAWMUT A30QS300-4 300A 300V Class A30Q NEW
    Ferraz Shawmut
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    A30QS300-4 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    2.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: FERRAZ SHAWMUT
    Catalog No.: A30QS300-4
    Product Name: FERRAZ SHAWMUT A30QS300-4 300A 300V Class A30Q NEW
    Amps 300
    Volts 300
    AIC Rating 200
    Class A30Q
    Extended Description:
    • ROUND, SEMICONDUCTOR
    • FAST ACTING CHARACTERISTICS
    • 250 VAC/300 VDC
    • 300 AMPERE
    • INTERRUPTING RATING 200 KILOAMPERE AT 300 VAC, 100 KILOAMPERE (DC)
    • BLADE TERMINAL
    • DIAMETER 1.5 INCH
    • LENGTH 3.84 INCH
    • APPROVAL UL, CSA
    • AMP-TRAP[R] BRAND
    • A30QS MODEL
    ×
    Ferraz Shawmut
    ×
    Recommended
    • FERRAZ SHAWMUT A50P300-4 300A 500V Class 4 NEW FERRAZ SHAWMUT A50P300-4 300A 500V Class 4 NEW
      Quick view Details
      sku: A50P300-4 N
      FERRAZ SHAWMUT A50P300-4 300A 500V Class 4 NEW
      Add to Cart
    • FERRAZ SHAWMUT A15QS300-4 300A 150V Class A15QS NEW FERRAZ SHAWMUT A15QS300-4 300A 150V Class A15QS NEW
      Quick view Details
      sku: A15QS300-4 N
      FERRAZ SHAWMUT A15QS300-4 300A 150V Class A15QS NEW
      Add to Cart
    • FERRAZ SHAWMUT A3T150 150A 300V Class T NEW FERRAZ SHAWMUT A3T150 150A 300V Class T NEW
      sku: A3T150 N
      FERRAZ SHAWMUT A3T150 150A 300V Class T NEW
    • FERRAZ SHAWMUT A3T1200 1200A 300V Class T NEW FERRAZ SHAWMUT A3T1200 1200A 300V Class T NEW
      sku: A3T1200 N
      FERRAZ SHAWMUT A3T1200 1200A 300V Class T NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway