  • FERRAZ SHAWMUT TRS2-8/10R 10A 600V Class R NEW
    Ferraz Shawmut
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    TRS2-8/10R N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    0.75 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: FERRAZ SHAWMUT
    Catalog No.: TRS2-8/10R
    Product Name: FERRAZ SHAWMUT TRS2-8/10R 10A 600V Class R NEW
    Amps 10
    Volts 600
    AIC Rating 200
    Class R
    Extended Description:
    • CLASS RK5
    • TIME DELAY CHARACTERISTICS
    • 600 VAC/VDC
    • 2-8/10 AMPERE
    • INTERRUPTING RATING 200 KILOAMPERE (AC), 20 KILOAMPERE (DC)
    • FERRULE TERMINAL
    • DIAMETER 13/16 INCH
    • LENGTH 5 INCH
    • APPROVAL UL 198L, UL 248-12, CSA C22.2
    • TRI-ONIC[R] BRAND
    • TRS MODEL
    ×
    Ferraz Shawmut