  • GE FBN16TE045R2 U 45A 277V 1P 65K USED
    Ge
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    FBN16TE045R2 U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    1.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: GE
    Catalog No.: FBN16TE045R2
    Product Name: GE FBN16TE045R2 U 45A 277V 1P 65K USED
    Amps 45
    Volts 277
    Poles 1
    AIC 65
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC TYPE
    • 1.36 INCH W X 3.28 INCH D X 6.45 INCH H SIZE
    • 347 V MAX. AC VOLTAGE RATING
    • UL (CANADA AND US) APPROVAL
    • 240/277/347 VAC VOLTAGE RATING
    • 65 KILOAMPERE AT 240/277 VAC, 25 KILOAMPERE AT 347 VAC INTERRUPTING RATING
    ×
    Ge
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway