  • GE FBV16TE070RV 70A 277V 1P 35K NEW
    Ge
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    FBV16TE070RV N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: GE
    Catalog No.: FBV16TE070RV
    Product Name: GE FBV16TE070RV 70A 277V 1P 35K NEW
    Model FBV16TE070RV
    Poles 1
    Amps 70
    Volts 277
    AIC 35
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC TYPE
    • 1.36 INCH W X 3.28 INCH D X 6.45 INCH H SIZE
    • 347 V MAX. AC VOLTAGE RATING
    • UL (CANADA AND US) APPROVAL
    • 240/277/347 VAC VOLTAGE RATING
    • 35 KILOAMPERE AT 240/277 VAC, 22 KILOAMPERE AT 347 VAC INTERRUPTING RATING
    ×
    Ge
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway