  • GE FBV16TE070RV 70A 277V 1P 35K USED
    SKU:
    FBV16TE070RV U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    1.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: GE
    Catalog No.: FBV16TE070RV
    Product Name: GE FBV16TE070RV 70A 277V 1P 35K USED
    Model FBV16TE070RV
    Poles 1
    Amps 70
    Volts 277
    AIC 35
    • 347 V MAX. AC VOLTAGE RATING
    • UL (CANADA AND US) APPROVAL
    • 240/277/347 VAC VOLTAGE RATING
    • 35 KILOAMPERE AT 240/277 VAC, 22 KILOAMPERE AT 347 VAC INTERRUPTING RATING
    ×
    Ge
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway