  • LITTELFUSE LLSRK400 400A 600V Class H NEW
    Littelfuse
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    LLSRK400 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    5.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: LITTELFUSE
    Catalog No.: LLSRK400
    Product Name: LITTELFUSE LLSRK400 400A 600V Class H NEW
    Amps 400
    Volts 600
    AIC Rating 200
    Class H
    Extended Description:
    • CLASS RK1
    • DUAL ELEMENT, TIME DELAY CHARACTERISTICS
    • 600 VAC
    • 400 AMPERE
    • INTERRUPTING RATING 200000 AMPERE (SYMMETRICAL)
    • BLADE TERMINAL
    • DIAMETER 2-19/32 INCH
    • LENGTH 11-5/8 INCH
    • APPROVAL UL 248-12, CSA
    • POWR-PRO[R] BRAND
    • LLSRK MODEL
    • CURRENT LIMITING
    ×
    Littelfuse