  • SIEMENS B2100H00S01 N 100A 240V 2P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    B2100H00S01 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: B2100H00S01
    Product Name: SIEMENS B2100H00S01 N 100A 240V 2P NEW
    Amps 100
    Volts 240
    Poles 2
    ** 22K
    ** 120V Shunt Trip
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • 120/240 VAC AT 60 HZ (UL)
    • 100 AMPERE AT 40 DEG C
    • 2 POLE
    • INTERRUPTING RATING 22 KILOAMPERE AT 120/240 VAC (UL)
    • TERMINAL LOAD LUG
    • SIZE 2 INCH W X 3 INCH D X 3-3/4 INCH H
    • SPEEDFAX[T] BRAND
    • INCLUDES 120 VAC SHUNT TRIP
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS ED22B100 N 100A 240V 2P NEW SIEMENS ED22B100 N 100A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: ED22B100 N
      SIEMENS ED22B100 N 100A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS B2100 N 100A 240V 2P NEW SIEMENS B2100 N 100A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: B2100 NN
      SIEMENS B2100 N 100A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BQ2B100H N 100A 240V 2P NEW SIEMENS BQ2B100H N 100A 240V 2P NEW
      sku: BQ2B100H N
      SIEMENS BQ2B100H N 100A 240V 2P NEW
    • SIEMENS QS2100 N 100A 240V 2P NEW SIEMENS QS2100 N 100A 240V 2P NEW SIEMENS QS2100 N 100A 240V 2P NEW SIEMENS QS2100 N 100A 240V 2P NEW
      sku: QS2100 N
      SIEMENS QS2100 N 100A 240V 2P NEW
    • SIEMENS B2100H N 100A 240V 2P NEW SIEMENS B2100H N 100A 240V 2P NEW
      sku: B2100H N
      SIEMENS B2100H N 100A 240V 2P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway