  • SIEMENS B3100HH00S01 N 100A 240V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    B3100HH00S01 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    2.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: B3100HH00S01
    Product Name: SIEMENS B3100HH00S01 N 100A 240V 3P NEW
    Amps 100
    Volts 240
    Poles 3
    ** 65K
    ** 120V Shunt Trip
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • 240 VAC AT 60 HZ (UL)
    • 100 AMPERE AT 40 DEG C
    • 3 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC (UL)
    • TERMINAL LOAD LUG
    • SIZE 3 INCH W X 3 INCH D X 3-3/4 INCH H
    • SPEEDFAX[T] BRAND
    • INCLUDES 120 VAC SHUNT TRIP
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS B3100H00S01 N 100A 240V 3P NEW SIEMENS B3100H00S01 N 100A 240V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: B3100H00S01 N
      SIEMENS B3100H00S01 N 100A 240V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BQ3B100H N 100A 240V 3P NEW SIEMENS BQ3B100H N 100A 240V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: BQ3B100H N
      SIEMENS BQ3B100H N 100A 240V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS B3100HH N 100A 240V 3P NEW SIEMENS B3100HH N 100A 240V 3P NEW
      sku: B3100HH N
      SIEMENS B3100HH N 100A 240V 3P NEW
    • SIEMENS BQ3B100 N 100A 240V 3P NEW SIEMENS BQ3B100 N 100A 240V 3P NEW
      sku: BQ3B100 N
      SIEMENS BQ3B100 N 100A 240V 3P NEW
    • SIEMENS Q3100H N 100A 240V 3P NEW SIEMENS Q3100H N 100A 240V 3P NEW
      sku: Q3100H N
      SIEMENS Q3100H N 100A 240V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway