  • SIEMENS BQ2B050QX U 50A 240V 240P USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    BQ2B050QX U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    0.75 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: BQ2B050QX
    Product Name: SIEMENS BQ2B050QX U 50A 240V 240P USED
    Amps 50
    Volts 240
    Poles 240
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC, MOLDED CASE
    • BQ FRAME
    • 120/240 VAC AT 50/60 HZ (UL)
    • 50 AMPERE AT 40 DEG C
    • 2 POLE
    • INTERRUPTING RATING 10000 AMPERE
    • TERMINAL QUICK CONNECT LUG
    • SIZE 2 INCH W X 3 INCH D X 3.75 INCH H
    • APPROVAL UL 489, UL 1066, CE
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway