  • SIEMENS ED21B050 N 50A 120V 1P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED21B050 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.10 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED21B050
    Product Name: SIEMENS ED21B050 N 50A 120V 1P NEW
    Amps 50
    Volts 120
    Poles 1
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 1 POLE
    • 120 VAC, 125 VDC
    • 50 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 10 KILOAMPERE AT 120 VAC, 5 KILOAMPERE AT 125 VDC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 4 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    • SIZE 1 INCH W X 4.56 INCH D X 6.35 INCH H
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway