  • SIEMENS ED23B060 60A 240V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED23B060 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    3.84 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED23B060
    Product Name: SIEMENS ED23B060 60A 240V 3P NEW
    Model ED23B060
    Poles 3
    Amps 60
    Volts 240
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 240 VAC
    • 60 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 10 KILOAMPERE AT 240 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    • SIZE 3 INCH W X 4.56 INCH D X 6.35 INCH H
    • APPROVAL UL 489, CSA 22.2
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS ED23B060 60A 240V 3P USED SIEMENS ED23B060 60A 240V 3P USED
      Quick view Details
      sku: ED23B060 U
      SIEMENS ED23B060 60A 240V 3P USED
      Add to Cart
    • SIEMENS Q360H N 60A 240V 3P NEW SIEMENS Q360H N 60A 240V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: Q360H N
      SIEMENS Q360H N 60A 240V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BQ3B060H U 60A 240V 3P NEW SIEMENS BQ3B060H U 60A 240V 3P NEW
      sku: BQ3B060H N
      SIEMENS BQ3B060H U 60A 240V 3P NEW
    • SIEMENS B360 N 60A 240V 3P NEW SIEMENS B360 N 60A 240V 3P NEW
      sku: B360 N
      SIEMENS B360 N 60A 240V 3P NEW
    • SIEMENS B360HH U 60A 240V 3P NEW SIEMENS B360HH U 60A 240V 3P NEW
      sku: B360HH NN
      SIEMENS B360HH U 60A 240V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway