  • SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED42B110 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    2.70 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED42B110
    Product Name: SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW
    Model ED42B110
    Poles 2
    Amps 110
    Volts 480
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 480 VAC, 250 VDC
    • 110 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 18 KILOAMPERE AT 480 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 1 TO 2/0 AWG ALUMINUM, (3) 3 TO 3/0 AWG COPPER
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway