  • SIEMENS ED43B070 U 70A 480V 3P USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED43B070 U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    2.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED43B070
    Product Name: SIEMENS ED43B070 U 70A 480V 3P USED
    Amps 70
    Volts 480
    Poles 3
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 480 VAC
    • 70 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 18 KILOAMPERE AT 480 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    • SIZE 3 INCH W X 4.56 INCH D X 6.35 INCH H
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway