  • SIEMENS FD62B110 110A 480V 2P 35K USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    FD62B110 U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    10.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: FD62B110
    Product Name: SIEMENS FD62B110 110A 480V 2P 35K USED
    Model FD62B110
    Poles 2
    Amps 110
    Volts 480
    AIC 35
    Extended Description:
    • ADJUSTABLE TRIP, MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • FD FRAME
    • 600 VAC AT 50/60 HZ, 250 VDC
    • 110 AMPERE AT 40 DEG C
    • 2 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 35 KILOAMPERE AT 480 VAC, 18 KILOAMPERE AT 600 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway