  • SIEMENS HED42B030 U 30A 480V 2P USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HED42B030 U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    0.22 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HED42B030
    Product Name: SIEMENS HED42B030 U 30A 480V 2P USED
    Amps 30
    Volts 480
    Poles 2
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 480 VAC, 250 VDC
    • 30 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 42 KILOAMPERE AT 480 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS NGB2B030B U 30A 480V 2P NEW SIEMENS NGB2B030B U 30A 480V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: NGB2B030B NN
      SIEMENS NGB2B030B U 30A 480V 2P NEW
      Add to Cart
    • GE SEHA24AT0030 U 30A 480V 2P USED GE SEHA24AT0030 U 30A 480V 2P USED
      Quick view Details
      Ge
      sku: SEHA24AT0030 U
      GE SEHA24AT0030 U 30A 480V 2P USED
      Add to Cart
    • SIEMENS QF230 U 30A 240V 2P USED SIEMENS QF230 U 30A 240V 2P USED
      sku: QF230 U
      SIEMENS QF230 U 30A 240V 2P USED
    • SIEMENS QP230 U 30A 240V 2P USED SIEMENS QP230 U 30A 240V 2P USED
      sku: QP230 U
      SIEMENS QP230 U 30A 240V 2P USED
    • SIEMENS Q230 U 30A 240V 2P USED SIEMENS Q230 U 30A 240V 2P USED
      sku: Q230 U
      SIEMENS Q230 U 30A 240V 2P USED
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway