  • SIEMENS HED43B025 N 25A 480V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HED43B025 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    4.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HED43B025
    Product Name: SIEMENS HED43B025 N 25A 480V 3P NEW
    Amps 25
    Volts 480
    Poles 3
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 480 VAC
    • 25 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 42 KILOAMPERE AT 480 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 12 TO 10 AWG (ALUMINUM), 14 TO 10 AWG (COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • Quick view Details
      sku: CQD325 N
      SIEMENS CQD325 N 25A 480V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS ED43B025 N 25A 480V 3P NEW SIEMENS ED43B025 N 25A 480V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: ED43B025 N
      SIEMENS ED43B025 N 25A 480V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BQD325 N 25A 480V 3P NEW SIEMENS BQD325 N 25A 480V 3P NEW
      sku: BQD325 N
      SIEMENS BQD325 N 25A 480V 3P NEW
    • SIEMENS 3VA5125-6ED31-0AA0 N 25A 480V 3P NEW SIEMENS 3VA5125-6ED31-0AA0 N 25A 480V 3P NEW
      sku: 3VA5125-6ED31-0AA0 N
      SIEMENS 3VA5125-6ED31-0AA0 N 25A 480V 3P NEW
    • SIEMENS 3VA5125-6EC31-0AA0 N 25A 480V 3P NEW SIEMENS 3VA5125-6EC31-0AA0 N 25A 480V 3P NEW
      sku: 3VA5125-6EC31-0AA0 N
      SIEMENS 3VA5125-6EC31-0AA0 N 25A 480V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway