  • SIEMENS HED43B060 N 60A 480V 3P USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HED43B060 U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    4.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HED43B060
    Product Name: SIEMENS HED43B060 N 60A 480V 3P USED
    Amps 60
    Volts 480
    Poles 3
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 480 VAC
    • 60 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 42 KILOAMPERE AT 480 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    • SIZE 3 INCH W X 4.56 INCH D X 6.35 INCH H
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway