  • SIEMENS HED43B090 N 90A 480V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HED43B090 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    4.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HED43B090
    Product Name: SIEMENS HED43B090 N 90A 480V 3P NEW
    Amps 90
    Volts 480
    Poles 3
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 480 VAC
    • 90 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 42 KILOAMPERE AT 480 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    • SIZE 3 INCH W X 4.56 INCH D X 6.35 INCH H
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS HED43B090 U 90A 480V 3P NEW SIEMENS HED43B090 U 90A 480V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: HED43B090 NN
      SIEMENS HED43B090 U 90A 480V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS HED43B090 U 90A 480V 3P USED SIEMENS HED43B090 U 90A 480V 3P USED
      Quick view Details
      sku: HED43B090 U
      SIEMENS HED43B090 U 90A 480V 3P USED
      Add to Cart
    • SIEMENS HED43B090L N 90A 480V 3P NEW SIEMENS HED43B090L N 90A 480V 3P NEW
      sku: HED43B090L N
      SIEMENS HED43B090L N 90A 480V 3P NEW
    • SIEMENS LGG3B090L N 90A 480V 3P NEW SIEMENS LGG3B090L N 90A 480V 3P NEW
      sku: LGG3B090L N
      SIEMENS LGG3B090L N 90A 480V 3P NEW
    • SIEMENS NGG3B090L N 90A 480V 3P NEW SIEMENS NGG3B090L N 90A 480V 3P NEW
      sku: NGG3B090L N
      SIEMENS NGG3B090L N 90A 480V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway