  • SIEMENS HEG3B060L U 60A 480V 3P USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HEG3B060L U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    3.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HEG3B060L
    Product Name: SIEMENS HEG3B060L U 60A 480V 3P USED
    Amps 60
    Volts 480
    Poles 3
    AIC Rating 65
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 240/480 VAC AT 50/60 HZ, 600 VAC STAR/347 VAC AT 50/60 HZ, 125/250 VDC (UL)
    • 220/240/380/415 VAC AT 50/60 HZ, 125/250 VDC (IEC)
    • 60 AMPERE AT 40 DEG C
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS HED43B060 N 60A 480V 3P USED SIEMENS HED43B060 N 60A 480V 3P USED
      Quick view Details
      sku: HED43B060 U
      SIEMENS HED43B060 N 60A 480V 3P USED
      Add to Cart
    • SIEMENS LDK3T060 U 60A 600V 3P USED SIEMENS LDK3T060 U 60A 600V 3P USED
      Quick view Details
      sku: LDK3T060 U
      SIEMENS LDK3T060 U 60A 600V 3P USED
      Add to Cart
    • SIEMENS B360HH U 60A 240V 3P USED SIEMENS B360HH U 60A 240V 3P USED
      sku: B360HH U
      SIEMENS B360HH U 60A 240V 3P USED
    • SIEMENS E23B060 U 60A 240V 3P USED SIEMENS E23B060 U 60A 240V 3P USED
      sku: E23B060 U
      SIEMENS E23B060 U 60A 240V 3P USED
    • SIEMENS HBL360 U 60A 240V 3P USED SIEMENS HBL360 U 60A 240V 3P USED
      sku: HBL360 U
      SIEMENS HBL360 U 60A 240V 3P USED
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway