  • SIEMENS HHED62B025 N 25A 600V 2P NEWS
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HHED62B025 NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    2.80 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HHED62B025
    Product Name: SIEMENS HHED62B025 N 25A 600V 2P NEWS
    Amps 25
    Volts 600
    Poles 2
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 600 VAC
    • 25 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 65 KILOAMPERE AT 480 VAC, 25 KILOAMPERE AT 600 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 12 TO 10 AWG (ALUMINUM), 14 TO 10 AWG (COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS NGB2B025 N 25A 600V 2P NEW SIEMENS NGB2B025 N 25A 600V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: NGB2B025 N
      SIEMENS NGB2B025 N 25A 600V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS B225H N 25A 240V 2P NEW SIEMENS B225H N 25A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: B225H N
      SIEMENS B225H N 25A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BQ2B025 N 25A 240V 2P NEW SIEMENS BQ2B025 N 25A 240V 2P NEW
      sku: BQ2B025 N
      SIEMENS BQ2B025 N 25A 240V 2P NEW
    • SIEMENS Q225H N 25A 240V 2P NEW SIEMENS Q225H N 25A 240V 2P NEW
      sku: Q225H N
      SIEMENS Q225H N 25A 240V 2P NEW
    • SIEMENS ED22B025 N 25A 240V 2P NEW SIEMENS ED22B025 N 25A 240V 2P NEW
      sku: ED22B025 N
      SIEMENS ED22B025 N 25A 240V 2P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway