  • SIEMENS HHED62B040 N 40A 600V 2P NEW
    SKU:
    HHED62B040 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HHED62B040
    Product Name: SIEMENS HHED62B040 N 40A 600V 2P NEW
    Amps 40
    • 2 POLE
    • 600 VAC
    • 40 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 65 KILOAMPERE AT 480 VAC, 25 KILOAMPERE AT 600 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    ×
    Siemens