  • SIEMENS JXD23B225 N 225A 240V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JXD23B225 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    18.15 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: JXD23B225
    Product Name: SIEMENS JXD23B225 N 225A 240V 3P NEW
    Amps 225
    Volts 240
    Poles 3
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • JD FRAME
    • 240 VAC AT 50/60 HZ, 250 VDC
    • 225 AMPERE AT 40 DEG C
    • 3 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC (UL)
    • TERMINAL NOT INCLUDED
    • SIZE 7.5 INCH W X 5.44 INCH D X 11 INCH H
    • APPROVAL CE
    • SENTRON[R] BRAND
    ×
    Siemens