  • SIEMENS JXD23B250 N 250A 240V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JXD23B250 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    18.15 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: JXD23B250
    Product Name: SIEMENS JXD23B250 N 250A 240V 3P NEW
    Amps 250
    Volts 240
    Poles 3
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • JD FRAME
    • 240 VAC AT 50/60 HZ, 250 VDC
    • 250 AMPERE AT 40 DEG C
    • 3 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC (UL)
    • TERMINAL NOT INCLUDED
    • SIZE 7.5 INCH W X 5.44 INCH D X 11 INCH H
    • APPROVAL CE
    • SENTRON[R] BRAND
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS QR23B250 N 250A 240V 3P NEW SIEMENS QR23B250 N 250A 240V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: QR23B250 N
      SIEMENS QR23B250 N 250A 240V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS JXD22B250 N 250A 240V 2P NEW SIEMENS JXD22B250 N 250A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: JXD22B250 N
      SIEMENS JXD22B250 N 250A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • WESTINGHOUSE DK3250 N 250A 240V 3P NEW WESTINGHOUSE DK3250 N 250A 240V 3P NEW
      Westinghouse
      sku: DK3250 N
      WESTINGHOUSE DK3250 N 250A 240V 3P NEW
    • SIEMENS FXD63A250 N 250A 600V 3P NEW SIEMENS FXD63A250 N 250A 600V 3P NEW
      sku: FXD63A250 N
      SIEMENS FXD63A250 N 250A 600V 3P NEW
    • SIEMENS JXD63B250 N 250A 600V 3P NEW SIEMENS JXD63B250 N 250A 600V 3P NEW
      sku: JXD63B250 N
      SIEMENS JXD63B250 N 250A 600V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway