  • SIEMENS LXD63B500 N 500A 600V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    LXD63B500 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    18.40 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: LXD63B500
    Product Name: SIEMENS LXD63B500 N 500A 600V 3P NEW
    Amps 500
    Volts 600
    Poles 3
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • LD FRAME
    • 600 VAC AT 50/60 HZ, 500 VDC
    • 500 AMPERE AT 40 DEG C AMPERE
    • 3 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 35 KILOAMPERE AT 480 VAC, 25 KILOAMPERE AT 600 VAC/500 VDC (UL)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS LXD63B500H N 500A 600V 3P NEW SIEMENS LXD63B500H N 500A 600V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: LXD63B500H N
      SIEMENS LXD63B500H N 500A 600V 3P NEW