  • SIEMENS NEB1B015B 15A 277V 1P 35K NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    NEB1B015B N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.25 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: NEB1B015B
    Product Name: SIEMENS NEB1B015B 15A 277V 1P 35K NEW
    Model NEB1B015B
    Poles 1
    Amps 15
    Volts 277
    AIC Rating 35
    Extended Description:
    • 240/277/347 VAC AT 50/60 HZ, 125/250 VDC (UL/CSA)
    • 240 VAC AT 50/60 HZ, 125 VDC (IEC)
    • 15 AMPERE
    • 1 POLE
    • INTERRUPTING RATING 85 KILOAMPERE AT 240 VAC, 35 KILOAMPERE AT 277 VAC, 22 KILOAMPERE AT 347 VAC, 35 KILOAMPERE AT 125/250 VDC (UL/CSA)
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway