  • SIEMENS NGB1B015B N 15A 277V 1P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    NGB1B015B N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    0.85 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: NGB1B015B
    Product Name: SIEMENS NGB1B015B N 15A 277V 1P NEW
    Amps 15
    Volts 277
    Poles 1
    Extended Description:
    • 120/277/347 VAC AT 50/60 HZ, 125 VDC (UL)
    • 240 VAC AT 50/60 HZ (IEC)
    • 15 AMPERE
    • 1 POLE
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 120 VAC, 25 KILOAMPERE AT 277 VAC, 14 KILOAMPERE AT 347 VAC, 14 KILOAMPERE AT 125 VDC (UL)
    • 25 KILOAMPERE AT 240 VAC (IEC)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS ED41B015 N 15A 277V 1P NEW SIEMENS ED41B015 N 15A 277V 1P NEW
      Quick view Details
      sku: ED41B015 N
      SIEMENS ED41B015 N 15A 277V 1P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BQD115 N 15A 277V 1P NEW SIEMENS BQD115 N 15A 277V 1P NEW
      Quick view Details
      sku: BQD115 N
      SIEMENS BQD115 N 15A 277V 1P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS HGB1B015B N 15A 277V 1P NEW SIEMENS HGB1B015B N 15A 277V 1P NEW
      sku: HGB1B015B N
      SIEMENS HGB1B015B N 15A 277V 1P NEW
    • SIEMENS ED41B015 NN 15A 277V 1P NEW SIEMENS ED41B015 NN 15A 277V 1P NEW
      sku: ED41B015 NN
      SIEMENS ED41B015 NN 15A 277V 1P NEW
    • SIEMENS CQD115 15A 277V 1P 14K NEW SIEMENS CQD115 15A 277V 1P 14K NEW
      sku: CQD115 N
      SIEMENS CQD115 15A 277V 1P 14K NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway