  • SIEMENS QJ23B22500S01 U 225A 3P 240V 10K NEW SURPLUS
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    QJ23B22500S01 NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    4.30 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: QJ23B22500S01
    Product Name: SIEMENS QJ23B22500S01 U 225A 3P 240V 10K NEW SURPLUS
    Amps 225
    Poles 3
    Volts 240
    AIC Rating 10K
    ** Shunt Trip 120V
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 240 VAC AT 60 HZ
    • 225 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 10000 AMPERE AT 240 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 4 AWG TO 300 KCMIL (ALUMINUM), 6 AWG TO 300 KCMIL (COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • GE TQDPLD1 U 225A 240V 3P NEW SURPLUS GE TQDPLD1 U 225A 240V 3P NEW SURPLUS
      Quick view Details
      Ge
      sku: TQDPLD1 NS
      GE TQDPLD1 U 225A 240V 3P NEW SURPLUS
      Add to Cart
    • SIEMENS QR23B150 U 150A 3P 240V 10K NEW SIEMENS QR23B150 U 150A 3P 240V 10K NEW
      Quick view Details
      sku: QR23B150 N
      SIEMENS QR23B150 U 150A 3P 240V 10K NEW
      Add to Cart
    • SQUARE D QGL32225 U 225A 240V 3P NEW SURPLUS SQUARE D QGL32225 U 225A 240V 3P NEW SURPLUS
      Square D
      sku: QGL32225 NS
      SQUARE D QGL32225 U 225A 240V 3P NEW SURPLUS
    • SIEMENS EQ8696 U 225A 240V 2P 10K USED SIEMENS EQ8696 U 225A 240V 2P 10K USED
      sku: EQ8696 U
      SIEMENS EQ8696 U 225A 240V 2P 10K USED
    • SIEMENS QJ22B225 U 225A 2P 240V 10K USED SIEMENS QJ22B225 U 225A 2P 240V 10K USED
      sku: QJ22B225 U
      SIEMENS QJ22B225 U 225A 2P 240V 10K USED
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway