  • SQUARE D HOM2175BB N 175A 240V 2P NEW
    SKU:
    HOM2175BB N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    3.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: HOM2175BB
    Product Name: SQUARE D HOM2175BB N 175A 240V 2P NEW
    Amps 175
    Volts 240
    Poles 2
    AIC Rating 10
    Extended Description:
    • BRANCH, COMMON TRIP, THERMAL MAGNETIC TYPE
    • HOMELINE[R] LOAD CENTER USED ON
    • 4 AWG TO 300 KCMIL (ALUMINUM/COPPER) WIRE SIZE
    • UL, CSA APPROVAL
    • 120/240 VAC AT 50/60 HZ (UL/CSA) VOLTAGE RATING
    • PLUG ON MOUNTING
    • 10 KILOAMPERE INTERRUPTING RATING
    ×
    Square D