  • SQUARE D HOM240GFI U 40A 240V 2P USED
    SKU:
    HOM240GFI U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    0.86 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: HOM240GFI
    Product Name: SQUARE D HOM240GFI U 40A 240V 2P USED
    Amps 40
    Volts 240
    Poles 2
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC, COMMON TRIP, EQUIPMENT PROTECTOR TYPE
    • 2 INCH W X 2.98 INCH D X 3.13 INCH H SIZE
    • HOMELINE[R] LOAD CENTER USED ON
    • 12 TO 4 AWG (ALUMINUM), 14 TO 6 AWG (COPPER) WIRE SIZE
    • UL, CSA APPROVAL
    • 120/240 VAC AT 50/60 HZ (UL/CSA) VOLTAGE RATING
    ×
    Square D
    ×
    Recommended
    • SQUARE D HOM240GFI N 40A 240V 2P NEW SQUARE D HOM240GFI N 40A 240V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: HOM240GFI N
      SQUARE D HOM240GFI N 40A 240V 2P NEW
      Add to Cart
    • SQUARE D Q1L240 U 40A 240V 2P USED SQUARE D Q1L240 U 40A 240V 2P USED
      Quick view Details
      sku: Q1L240 U
      SQUARE D Q1L240 U 40A 240V 2P USED
      Add to Cart
    • SQUARE D Q1B240 U 40A 240V 2P USED SQUARE D Q1B240 U 40A 240V 2P USED
      sku: Q1B240 U
      SQUARE D Q1B240 U 40A 240V 2P USED
    • SQUARE D XO240 U 40A 2P 240V USED SQUARE D XO240 U 40A 2P 240V USED
      sku: XO240 U
      SQUARE D XO240 U 40A 2P 240V USED
    • SQUARE D QOU240 U 40A 240V 2P USED SQUARE D QOU240 U 40A 240V 2P USED
      sku: QOU240 U
      SQUARE D QOU240 U 40A 240V 2P USED
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway