  • SQUARE D QDL22250 N 250A 240V 2P NEW
    SKU:
    QDL22250 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    3.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: QDL22250
    Product Name: SQUARE D QDL22250 N 250A 240V 2P NEW
    Amps 250
    Volts 240
    Poles 2
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC TYPE
    • 3 INCH W X 3.93 INCH D X 6.47 INCH H SIZE
    • PANELBOARD/SWITCHBOARD USED ON
    • 4 AWG TO 300 KCMIL (ALUMINUM/COPPER) WIRE SIZE
    • UL, CSA APPROVAL
    • 240 VAC AT 50/60 HZ (UL/CSA/NOM), 240 VAC (IEC) VOLTAGE RATING
    ×
    Square D
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway