  • SQUARE D QO240GFI U 40A 240V 2P 10K NEW SURPLUS
    Square D
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    QO240GFI NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    1.03 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: QO240GFI
    Product Name: SQUARE D QO240GFI U 40A 240V 2P 10K NEW SURPLUS
    Amps 40
    Volts 240
    Poles 2
    AIC Rating 10K
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC, COMMON TRIP, EQUIPMENT PROTECTOR TYPE
    • 1.5 INCH W X 2.91 INCH D X 4.12 INCH H SIZE
    • 12 TO 4 AWG (ALUMINUM), 14 TO 6 AWG (COPPER) WIRE SIZE
    ×
    Square D
    ×
    Recommended
    • SQUARE D QO240GFI U 40A 240V 2P 10K NEW SQUARE D QO240GFI U 40A 240V 2P 10K NEW
      Quick view Details
      sku: QO240GFI N
      SQUARE D QO240GFI U 40A 240V 2P 10K NEW
      Add to Cart
    • SQUARE D QO2401021 U 40A 240V 2P 10K NEW SQUARE D QO2401021 U 40A 240V 2P 10K NEW
      Quick view Details
      sku: QO2401021 NN
      SQUARE D QO2401021 U 40A 240V 2P 10K NEW
      Add to Cart
    • FPE NC240N U 40A 2P 240V 10K NEW SURPLUS FPE NC240N U 40A 2P 240V 10K NEW SURPLUS
      Fpe
      sku: NC240N NS
      FPE NC240N U 40A 2P 240V 10K NEW SURPLUS
    • SQUARE D QO245GFI U 40A 240V 2P 10K USED SQUARE D QO245GFI U 40A 240V 2P 10K USED
      sku: QO245GFI U
      SQUARE D QO245GFI U 40A 240V 2P 10K USED
    • SQUARE D QO2401021 N 40A 240V 2P 10K NEW SQUARE D QO2401021 N 40A 240V 2P 10K NEW
      sku: QO2401021 N
      SQUARE D QO2401021 N 40A 240V 2P 10K NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway