  • SQUARE D QOB240EPD N 40A 240V 2P 10K NEW
    Square D
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    QOB240EPD N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.02 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: QOB240EPD
    Product Name: SQUARE D QOB240EPD N 40A 240V 2P 10K NEW
    Amps 40
    Volts 240
    Poles 2
    AIC Rating 10
    ** Equipment Protection
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC, COMMON TRIP, EQUIPMENT PROTECTOR TYPE
    • 1.5 INCH W X 2.91 INCH D X 4.12 INCH H SIZE
    • NQOD PANELBOARD/INTERIOR USED ON
    • 12 TO 4 AWG (ALUMINUM), 14 TO 6 AWG (COPPER) WIRE SIZE
    • UL, CSA APPROVAL
    ×
    Square D